"Umenie, ktoré hľadá pravdu a krásu, je predtuchou večnosti."

Ladislav Záborský

Ladislav Záborský 

(* 22. január 1921, Tisovec - † 31.12.2016, Martin) - slovenský akademický maliar, predstaviteľ katolíckej výtvarnej moderny 20.storočia.

Narodil sa v roku 1921 v Tisovci, študoval na gymnáziu v Banskej Bystrici, kde si jeho talent všimol profesor Krákora.  Neskôr študoval na oddelení kreslenia a maľovania Slovenskej vysokej školy technickej  v Bratislave u profesorov Benku, Mallého a Mudrocha. Súčasne navštevoval filozofickú fakultu (pedagogika, psychológia a dejiny umenia) a prírodovedeckú fakultu (oddelenie deskriptívy) v Bratislave. Pravidelne sa zúčastňoval na prednáškach anatómie a pedagogiky. Svoje prvé ocenenie získal už ako 21 ročný vo Florencii na celoeurópskej súťaži mladých umelcov.

Po skončení štúdií pracoval v rokoch 1944 - 1945 ako grafik a návrhár v Neografii v Martine.

Pôsobil tiež ako profesor kreslenia na gymnáziu v Martine.

Ako aktívny kresťan - katolík bol v rokoch 1953-57 komunistickým režimom prenasledovaný, odsúdený a uväznený za svoje náboženské aktivity súvisiace s jeho presvedčením a postojmi, ktorým zostal verný do konca svojho života.

V rokoch 1968-69 aj so svojou rodinou absolvoval pobyt vo Francúzsku, kde sa venoval štúdiu sakrálneho umenia a interiérov chrámov. V tomto období cestoval po celej Európe a študoval modernú sakrálnu architektúru a výtvarnú výzdobu. Pôsobil tiež dva mesiace v Slovenskom ústave svätého Cyrila a Metoda v Ríme, kde sa venoval obrazovej maľbe. Na Slovensko sa vrátil aj s rodinou v roku 1969.

Ladislav Záborský s manželkou Gabrielou (rodenou Bartošovou), ktorá stála verne celý život po jeho boku mali spolu tri deti, Vladimíra, Teréziu a Marušku.

Žil a tvoril v Martine kde vo veku 95 rokov ukončil svoju pozemskú púť.

Dielo a ocenenia:

Diela akademického maliara Ladislava Záborského sú zastúpené v umeleckých zbierkach na Slovensku, vo Francúzsku, v Taliansku, v Nemecku, vo Švajčiarsku, v Japonsku, v Palestíne a v USA.

  • Za výtvarnú tvorbu mu bola udelená zlatá medaila Ústredia Slovenskej kresťanskej inteligencie (1993).
  • V roku 2006 mu bolo udelené uznanie a medaila mesta Martin.
  • Rada konferencie biskupov Slovenska pre vedu, vzdelanie a kultúru mu udelila cenu Fra Angelica 2005.
  • Za komunizmu tajne vytvoril vyše 30 krížových ciest v rôznych technikách (obrazy, vitráže, drevorytiny) a vyzdobil 25 kostolov okennými vitrážmi
  • Je autorom nástenných malieb v kostoloch na Slovensku aj v Paríži

Svetlo ako nástroj spirituality 

Svetlo bolo ústredným motívom jeho výtvarnej tvorby. Nielen svetlo ktoré zalieva krajinu, alebo svetlo ktoré sa ukrýva v duši človeka. Ale Svetlo, ktoré pretkáva životné putovania každého človeka.

Dielo majstra Záborského skrášli Váš domov a vleje pokoj do Vášho vnútra.